Środowisko naturalne

Środowisko naturalne

Zależy nam, by wywrzeć pozytywny wpływ na świat, w którym żyjemy i prowadzimy naszą działalność biznesową.
Od dawna staramy się realizować inicjatywy, które są korzystne dla naszej firmy i jednocześnie przyjazne środowisku.
Nieustannie poszukujemy sposobów na zminimalizowanie naszego wpływu na planetę.

Ślad węglowy

Jako posiadacze akredytacji Carbon Trust Standard, w ubiegłym roku zmniejszyliśmy nasz ślad węglowy o ponad 15% i jesteśmy na dobrej drodze do zmniejszenia go o 30%* do 2020 roku.
W skali globalnej plasujemy się na szczycie listy w porównawczym teście węglowym Carbon Disclosure Project (CDP).

*w stosunku do 2010 r.

Redukcja odpadów

Naszym celem jest zredukowanie odpadów do zera.
Większość odpadów eksploatacyjnych oraz tych pochodzących ze sklepów wysyłamy do recyklingu.
91% tych odpadów zamiast trafiać na wysypiska, zostaje przetworzona – nad resztą wciąż pracujemy.

Oszczędzanie energii

Wprowadziliśmy oświetlenie LED we wszystkich naszych nowych sklepach oraz centrach dystrybucyjnych. 
Zapewnia to o 65% większą wydajność i zmniejsza zużycie energii w każdym nowym sklepie o 42%, a w centrach dystrybucyjnych o 45%.

Wraz z naszymi partnerami logistycznymi staramy się zmaksymalizować wykorzystanie naszych pojazdów i usprawnić zarządzanie trasami dostaw, oferując szkolenia kierowców i inwestując w technologie takie jak śledzenie pojazdów.

OGRANICZENIE ODPADÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH

Inwestujemy w programy redukcji zużycia plastiku i innych odpadów:

THE OCEAN
CLEANUP

Pomagamy zlikwidować Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci (olbrzymią kumulację plastikowych odpadów w połowie drogi pomiędzy Kalifornią a Hawajami), wspierając projekt The Ocean Cleanup – organizację non-profit, której misją jest oczyszczenie oceanów z plastiku. Finansujemy budowę specjalnych obciążników, które umożliwiają funkcjonowanie dryfujących systemów oczyszczania. The Ocean Cleanup przewiduje, że uda się w ten sposób wychwytywać 50% plastikowych odpadów co pięć lat, a w rezultacie do roku 2040 zredukować poziom zanieczyszczenia o ponad 90% (poczynając od roku 2018).

THE PLASTIC COLLECTIVE

The Plastic Collective to innowacyjny pilotażowy projekt, który pozwala lokalnym społecznościom wysp Pacyfiku generować dochód dzięki zbiórce plastikowych odpadów. Sfinansowaliśmy na Bali budowę specjalnej maszyny rozdrabniającej plastik do postaci, w której można go sprzedać lub przetopić na nowe produkty. W ramach programu prowadzone są dla lokalnych mieszkańców szkolenia, podczas których dowiadują się, jak obsługiwać maszynę i prowadzić własny mikrobiznes. Projekt ma pomóc lokalnej społeczności zredukować zanieczyszczenie plastikiem i poprawić jakość życia dzięki nowym możliwościom uzyskania dochodu. 

NASZE PODEJŚCIE DO PLASTIKU
JEDNORAZOWEGO UŻYTKU

Zidentyfikowaliśmy najbardziej szkodliwe plastikowe odpady oceaniczne i usunęliśmy je ze wszystkich naszych sklepów i biur, w tym plastikowe butelki po napojach, jednorazowe torby, słomki, plastikowe kubki i nieulegające biodegradacji chusteczki.
Aby pomóc naszym klientom obniżyć zużycie jednorazowych toreb na zakupy, oferujemy torby wielokrotnego użytku.
W ich cenę wliczona jest darowizna na rzecz Akademii Przyszłości Stowarzyszenia WIOSNA.

Kochasz znane marki i unikatowe skarby w świetnych cenach?

W TK Maxx upolujesz stylowe perełki znanych marek – ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci, kosmetyki, buty, dodatki i produkty dla domu do 60% taniej*. Sklepy TK Maxx czekają na Ciebie!
Znajdź swój sklep >