ŚRODOWISKO NATURALNE

Środowisko naturalne

Zależy nam, by wywrzeć pozytywny wpływ na świat, w którym żyjemy i prowadzimy naszą działalność biznesową.
Od dawna staramy się realizować inicjatywy, które są korzystne dla naszej firmy i jednocześnie przyjazne środowisku.
Nieustannie poszukujemy sposobów na zminimalizowanie naszego wpływu na planetę.

-

Pracujemy nad osiągnięciem zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do roku 2030 na operacjach własnych naszej firmy*
W tym celu będziemy nadal ograniczać emisje gazów cieplarnianych, wdrażając inicjatywy dotyczące efektywności energetycznej oraz stosując energię odnawialną w naszych sklepach, biurach i centrach dystrybucyjnych.
Wszelkie pozostałe emisje operacyjne będziemy równoważyć poprzez podejmowanie dodatkowych kroków, takich jak rekompensowanie (wysokiej jakości) offsetów węglowych czy wykorzystywanie alternatywnych technologii.
*emisje z zakresów 1 i 2 TJX Europe

ŚLAD WĘGLOWY

TJX pracuje także nad osiągnięciem globalnego, opartego na badaniach naukowych celu redukcji emisji. Celem tym jest redukcja o 55% emisji gazów cieplarnianych z naszych bezpośrednich operacji do roku fiskalnego 2030 w stosunku do roku bazowego 2017.
W Europie natomiast otwiera się przed nami nowa droga do osiągnięcia celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do roku 2030 w odniesieniu do naszych europejskich operacji.
Już od 2009 roku TJX Europe utrzymuje Carbon Trust Standard, co odzwierciedla nasze coroczne wysiłki na rzecz zmniejszania emisji gazów cieplarnianych.
100% energii elektrycznej nabywanej w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych.

REDUKCJA ODPADÓW

Naszym celem jest zredukowanie odpadów do zera.
Większość odpadów eksploatacyjnych oraz tych pochodzących ze sklepów wysyłamy do recyklingu.
91% tych odpadów zamiast trafiać na wysypiska, zostaje przetworzona – nad resztą wciąż pracujemy.

Oszczędzanie energii

Od roku podatkowego 2018 nasz program energooszczędnego oświetlenia sklepów zastępuje nieefektywne technologie oświetleniem LED we wszystkich nowych i zmodyfikowanych sklepach oraz centrach dystrybucyjnych, zapewniając średnio o 65% większą wydajność i zmniejszając zużycie energii w każdej z tych placówek o 42%.
W centrach dystrybucyjnych i w większości naszych sklepów w Europie zakończono już instalację oświetlenia LED. 
Wraz z naszymi partnerami logistycznymi staramy się zmaksymalizować wykorzystanie pojazdów i usprawnić zarządzanie trasami dostaw, oferując szkolenia kierowców i inwestując w technologie takie jak śledzenie pojazdów.
W ciągu jednego roku skróciliśmy trasy przejazdów ciężarówkami o równowartość 1,8 miliona kilometrów dzięki zastosowaniu bardziej wydajnych innowacyjnych rozwiązań, takich jak pojazdy na paliwa alternatywne.

OGRANICZENIE ODPADÓW Z TWORZYW SZTUCZNYCH

Inwestujemy w programy redukcji zużycia plastiku i innych odpadów:

THE OCEAN
CLEANUP

Pomagamy zlikwidować Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci (olbrzymią kumulację plastikowych odpadów w połowie drogi pomiędzy Kalifornią a Hawajami), wspierając projekt The Ocean Cleanup – organizację non-profit, której misją jest oczyszczenie oceanów z plastiku. Finansujemy budowę specjalnych obciążników, które umożliwiają funkcjonowanie dryfujących systemów oczyszczania. The Ocean Cleanup przewiduje, że uda się w ten sposób wychwytywać 50% plastikowych odpadów co pięć lat, a w rezultacie do roku 2040 zredukować poziom zanieczyszczenia o ponad 90% (poczynając od roku 2018).

THE PLASTIC COLLECTIVE

The Plastic Collective to innowacyjny pilotażowy projekt, który pozwala lokalnym społecznościom wysp Pacyfiku generować dochód dzięki zbiórce plastikowych odpadów. Sfinansowaliśmy na Bali budowę specjalnej maszyny rozdrabniającej plastik do postaci, w której można go sprzedać lub przetopić na nowe produkty. W ramach programu prowadzone są dla lokalnych mieszkańców szkolenia, podczas których dowiadują się, jak obsługiwać maszynę i prowadzić własny mikrobiznes. Projekt ma pomóc lokalnej społeczności zredukować zanieczyszczenie plastikiem i poprawić jakość życia dzięki nowym możliwościom uzyskania dochodu. 

NASZE PODEJŚCIE DO PLASTIKU
JEDNORAZOWEGO UŻYTKU

Zidentyfikowaliśmy najbardziej szkodliwe plastikowe odpady oceaniczne i usunęliśmy je ze wszystkich naszych sklepów i biur, w tym plastikowe butelki po napojach, jednorazowe torby, słomki, plastikowe kubki i nieulegające biodegradacji chusteczki.
Aby pomóc naszym klientom obniżyć zużycie jednorazowych toreb na zakupy, oferujemy torby wielokrotnego użytku.
W ich cenę wliczona jest darowizna na rzecz Akademii Przyszłości Stowarzyszenia WIOSNA.

Informacja dotycząca bezpieczeństwa
Wycofanie produktu - Elgetec Beauty & Something Cosmetics Ultrapower Ionic Hair Dryer
Wycofanie produktu - Queenwest Trading Co Baby Blanket – Blue & Beige

Kochasz znane marki i unikatowe skarby w świetnych cenach?

W TK Maxx upolujesz stylowe perełki znanych marek – ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci, kosmetyki, buty, dodatki i produkty dla domu do 60% taniej*. Sklepy TK Maxx czekają na Ciebie!
Znajdź swój sklep >